پارکت لمینت

در حال حاضر، یکی از محبوب ترین و پرفروش ترین کفپوش های جهان، کفپوش پارکت لمینت است که نسبت به پارکت های قدیمی، تفاوت های بسیاری دارد.

بدون شک، شیک بودن دکوراسیون منزل، برای همه افراد و به خصوص خانم ها اهمیت دارد و همه می خواهند، وسیله های خود را به نوعی با دیگری ست کنند تا هارمونی خاصی را به وجود آورند.

امروزه، با توجه به پیشرفت در معماری و الهام گرفتن از سبک خانه های کشورهای دیگر، نسبت به گذشته کمتر در خانه ها از فرش و به خصوص موکت استفاده می شود و به عنوان جایگزینی برای آن ها، طراحان به سرامیک و به ویژه پارکت روی می آورند.

پارکت ها نیز به دسته های مختلفی مانند پارکت چوبی، کف پوش های pvc و... تقسیم می شوند که به طور کلی، پارکت های چوبی نسبت به کف پوش های pvc عمر بیشتری داشته و به عنوان عایقی دربرابر گرما، سرما و صدا نیز به کار می روند.

به علت مزایا و معایب پارکت های چوبی و کف پوش های pvc و سردرگمی افراد در انتخاب آن ها برای منزل خود، نوعی دیگر از پارکت به نام پارکت لمینت ساخته شد. در ادامه، با ما همراه باشید تا شما را با این نوع پارکت آشنا کنیم.

مزایای پارکت لمینت

جالب است بدانید، پارکت لمینت برخلاف پارکت معمولی فرایند ساخت متفاوت تری دارد. چرا که در ساخت آن، 4 لایه چوب به کار می روند که اکثر افراد در هنگام خرید، تنها به لایه بیرونی یا همان ظاهر پارکت توجه می کنند.

در صورتی که، لایه اصلی یا همان مرکزی، نقش مهم تری در میزان ماندگاری پارکت ایفا می کند و هر چه فشرده تر باشد، به همان مقدار نیز عمر پارکت افزایش می یابد.

به مرور و با روی آوردن بیشتر مردم به این سبک جدید از پارکت ها، کشورهای مختلف از جمله آلمان، ترکیه و ایران در این مسیر پیشگام شدند و هر کدام در این صنعت محصول خاص خود را تولید کردند.

پیش از بررسی انواع پارکت کف، بهتر است به تفاوت بین پارکت و لمینت بپردازیم تا بهتر بتوانید علت محبوب بودن این نوع جدید کفپوش را درک کنید.

مهم ترین تفاوت آن ها، در ظاهرشان است. پارکت به دلیل ساخته شدن از چوب درختان، ظاهری طبیعی تر و نسبت به لمینت، تنوع کمتری دارد. به همین خاطر، کسانی که به دنبال طرح خاصی هستند، بهتر است لمینت را به جای پارکت در اولویت خود قرار دهند.

لمینت ها در برابر آب مقاوم اند و برخلاف پارکت ها که به دلیل چوبی بودن بلافاصله بعد از خیس شدن ورم می کنند، می توانند به راحتی پاک شوند و به حالت اول خود بازگردند.

در صورت رعایت نکات گفته شده توسط نصاب ها، اگر از پارکت ها به درستی نگه داری شود، آن ها در مقایسه با لمینت ها عمر بیشتری دارند و برای سال های طولانی تری می توانند همانند روز نخست مورد استفاده قرار بگیرند.

پارکت ها، قیمت بالاتری داشته و شرایط خاصی نیز برای تمیز کردن مانند استفاده از محلول های خاص دارند. در صورتی که لمینت قیمت معقولی دارد و به راحتی با یک دستمال مرطوب، آلودگی از سطح آن پاک می شود.

همان طور که گفته شد، همخوانی دکوراسیون منزل با نوع فرش و یا پارکت ها، اهمیت زیادی دارد. به همین خاطر، یکی از دلایل پرفروش بودن پارکت لمینت را می توان تنوع رنگ و مدل آن و در نهایت، آسانی ایجاد یک هارمونی بین لوازم و کفپوش خانه دانست!

البته در نظر داشته باشید که رنگ و مدل انتخابی شما، باید با رنگ دیوار و یا کاغذ دیواری نیز تناسب داشته باشد.

به عنوان مثال، کفپوش و دیوارهایی روشن، خانه را بزرگ تر نشان می دهند و انتخاب پارکت و لمینت به رنگ روشن، برای کسانی که می خواهند فضای خانه شان بزرگ تر دیده شود، مناسب تر است.

پارکت و یا کاغذ دیواری و کفپوش تیره، باعث کوتاه به نظر رسیدن سقف خانه می شوند. به این دلیل بهتر است تا حد امکان، از ایجاد چنین شرایطی در خانه خود خودداری کنید!

فارغ از مبحث رنگ پارکت ها، باید به جنس آن ها نیز توجه کرد.

پس از انتخاب جنس و رنگ مناسب با محل مورد نظر، نحوه نصب از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا در صورت عدم تجربه کافی و یا استفاده از متریال نامناسب در نصب، کفپوش به سرعت باید تعویض شود.

برای نصب، تا حد امکان باید از متخصص و نصاب های با تجربه کمک گرفت. آن ها، با توجه به دانش خود، برای زیرکار پارکت لمینت، فوم معمولی و یا سایلنت را انتخاب می کنند.

هزینه فوم سایلنت، نسبت به فوم معمولی اندکی بالاتر است. اما عایق صوتی و حرارتی بودن و ضخامت بالای آن جهت صاف و تراز کردن زمین های ناهموار، کاملا ارزش زیاد بودن قیمت را دارد!

برای نصب کفپوش، دو روش موازی و یا عمود رایج هستند که با در نظر گرفتن سلیقه مشتری، نصاب ها به یکی از دو روش عمل می کنند.

نصب به شکل موازی، قابلیت جدا شدن به منظور نصب به مدلی دیگر را دارد و برای کسانی که به دنبال تنوع و یا تغییر شکل هستند، مناسب است.

قبل از نصب، باید کفپوش ها حداقل 24 ساعت به منظور برقراری تعادل با دمای محیط، در محل مورد نظر قرار بگیرند. به یاد داشته باشید که هیچ گونه رطوبتی در زمین وجود نداشته باشد. چرا که در این صورت، عمر کفپوش کاهش می یابد.

Add a comment